Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 438 hekim mezun oldu

Kategoride Diğer

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan 438 öğrenci yemin ederek hekim oldu. Vali Ersin Yazıcı’nın da katıldığı törende yemini dünyada ilklere imza atan Prof. Dr. Ömer Özkan ettirdi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Yemin Töreni düzenlendi. Akdeniz Üniversitesi Stadyumu’nda düzenlenen törene Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Orhan Özdemir, Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Turhan, Prof. Dr. Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Cengiz Toker, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Neval Boztuğ, Prof. Dr. Levent Sarıkcıoğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ GURURUMUZ

438 gencin bu özel anına tanıklık etmek üzere bir araya geldiklerini söyleyen Antalya Valisi Ersin Yazıcı, “Kıymetli anne, babalar bu ülkeye gerçekten gurur duyabileceğiniz evlatlar hediye ettiniz. Bu evlatlar ülkenin dört bir köşesinde ülkenin güzel insanlarına hizmet edecekler. Türkiye’nin en önemli üniversitesi en bilinen tıp fakültesi olan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oluyorsunuz. Bu işi en iyi yapan hocalarınız burada. Hocalarınız sizleri dünya standartlarında yetiştirdiler.” dedi. Erzincan’dan Gaziantep’ten Edirne’den ve Türkiye’nin başka yerlerinden çeşitli kişilerden şu telefonları aldığımda acayip mutlu oluyordum. ‘Bir hastamız var bize yardımcı olun Akdeniz Tıp Fakültesi’nde tedavi edilmesi lazım bize yardımcı olun’ dediklerinde onur ve gurur duyuyordum. Bu gururu yaşatan bir fakülteden mezun oluyorsunuz, sorumluluğunuz ağır. Ama inanıyorum ki bu onurlu gururlu dünyanın ve Türkiye de herkesin bildiği bu üniversiteden mezun olan gençler, aldığınız değerler ve akademik eğitimle yurdumuzun güzel insanlarına hizmet edeceksiniz. Kurtarıcımız Ulu Önder Atatürk’ün de ifade ettiği gibi; Beni Türk hekimlerine emanet ediniz.’ Biz size emanetiz, size güveniyoruz. Yeni hayatınızda sağlık ve başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

40’INCI YIL GURURU YAŞANIYOR

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “6 yıl gibi kısa sayılmayacak bir zaman beraberdik. Size emek verdik, siz de kendinizi geliştirdiniz. Ben de bir tıp doktoru olarak aynı yollardan geçtim. 21 yıl önce ben de sizinle aynı heyecanı yine bu güzel kampüste yaşamıştım. Bu nedenle neler hissettiğiniz çok yakından biliyorum. Hepiniz tıbbın yaşamları değiştirme gücüne ilk elden tanık oldunuz ve siz de insanların yaşamlarında mucizelere imza atacaksınız.” dedi. Akdeniz Üniversitesi’nin 40’ıncı yılını kutladıklarını söyleyen Rektör Özkan “40 yıldır bu şehre ve ülkeye hizmet etmenin yanında yüzlerce başarılı hekimi de ülkemize kazandırdık. Kuruluşundan bugüne üniversitemize çok sayıda kıymetli bilim insanı büyük katkılar sağladı. Aramızdan ayrılanları rahmetle anıyorum. Hala hayatta olanlara minnetlerimi sunuyorum. Fakülteye kuruluş yıllarında, çalışmalarıyla, şahsiyeti ile büyük izler bırakmış olan Tuncer Karpuzoğlu hocamızı anmadan geçmek istemiyorum. Organ nakli merkezimizin kurucusu Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu’nun büyük emekleriyle 1982 yılında böbrek nakli ile başlayan organ nakli uygulamaları, Türkiye’nin ilk kalp naklini yapan Prof. Dr. Ömer Bayezid hocamız ve çok değerli hocalarımızın katkıları ile aradan geçen her yıl daha da güçlendi. Prof. Dr. Ömer Özkan hocamız önderliğinde yapılan, ülkemizde ve hatta dünyada ilk olan nakillerle de bu başarı uluslararası bir boyuta taşındı. Aranızdan bu bayrak yarışını daha da ileriye taşıyacak lider doktorların çıkacağına inancım tam.” şeklinde konuştu.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNİ, ÜLKEMİZİ ONURLANDIRIN

Rektör Özkan, “Sizlere en önemli tavsiyem yaptığınız işi, ailenizi, arkadaşlarınızı, hastalarınızı, etrafınızdaki her canlıyı sevmek olacak. Çünkü sevgiyle yapılan her işin gücü çok büyük. Sevgi zaman yolcuğu yapabilen tek şey. Sevgi geçmişte, gelecekte, bugün de, her boyutta var olur. Lütfen sevin, saygı duyun minnet gösterin. Tüm canlılara şefkat gösterin. Şefkat zaten kendisi tedavi edicidir. Önce iyi insan, vefalı insan olun. Sonra da mesleğinizi en iyi şekilde, en onurlu ve en dürüst şekilde icra etmeye çalışın. Bir Akdenizli olarak sadece akademik başarılarla değil insanlığınızla da örnek olun. Mesleğinizi nerede icra ederseniz edin, kendi adınızı, Akdeniz Üniversitesini, ülkemizi onurlandırın. Nereden geldiğinizi hiç unutmayın. Ülkemiz ne kadar güçlüyse siz olduğunuz yerde o kadar güçlü olursunuz. Mesleki açıdan donanımlı, bilinçli, çağdaş hekimler olarak yetişen mezunlarımızın nerede olursa olun görevini başarıyla yapacağına olan inancım tamdır. Heyecan verici, kapsamlı ve zorlu bir dönüşümün eşiğindeyiz. Gelecek temel tıpta. Lütfen temel tıbbı önemseyin. Eminim içinizden birçok haslığa çare bulacak bilim insanları çıkacak. Çünkü Akdeniz Üniversitesi olarak sizleri bu yeni dünya için en iyi şekilde hazırladığımıza inanıyorum. Tanrı sizi bu kadar akıllı yarattıysa insanlığa karşı sorumluluğunuz var. En iyisini yapmak zorundasınız. Karşı karşıya olduğumuz en zor, en çetin sorunlara sizlerin çözüm bulma sorumluluğunuz var. Dünyanın ve ülkemizin sizin gibi pırıl pırıl beyinlere ihtiyacı var. Siz insanlığın umudusunuz.” ifadelerini kullandı. Öğretim üyelerine verdikleri eğitim ve gösterdikleri çabadan dolayı teşekkür eden Rektör Özkan, mezun olan öğrencilere yeni hayatlarında mutluluk ve başarı diledi.

TIP FAKÜLTESİ’NDEN 6 BİN 419 HEKİM MEZUN OLDU

Mezun olan hekimlerin 330’a yakın öğretim üyesiyle 6 yıl boyunca yaklaşık 5 bin 500 ders saatini başarıyla tamamladığını söyleyen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar, “Fakültemiz 12 yıldır Tıp Eğitimi Programı akreditasyon Derneği tarafından ve üniversitemizde son iki yıldır Yüksek Öğretim Kalite Kurulu tarafından akredite edilmiştir. Her iki akreditasyon belgemizi de ülkemizde ilk alan kurumlardan birisi olarak sizleri çift akreditasyon belgesi ile mezun ediyoruz. Her iki belgenin diplomamızın dünyanın her yerinde geçerli olmasını sağladığını ve aldığınız eğitimin kalitesini gösterdiğini hatırlatmak isterim.” dedi. Dekan Gürpınar Tıp Fakültesi’nden bugüne kadar 6 bin 419 hekim mezun olduğunu ve fakültenin kuruluşunun 49. yılına girdiğini sözlerine ekledi.  Dönem birincisi Mahir Anıl Beşiktaş ise “Nitelikli doktorlar olarak yetişmemiz için, kendilerini öğrencilere adayan, ayrıca bu sene, Tıpta Uzmanlık Sınavı’na daha iyi hazırlanabilmemiz için TUS denemeleri hazırlayan, çok değerli fakülte hocalarımıza, teşekkür ediyorum. Sizlere layık olmaya çalışacağız.” dedi. Öğrenciler adına konuşan dönem temsilcisi İzel Kübra Akmeşe de Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi 40. Dönem mezunları olarak çok iyi yerlerde olmak için çaba sarf edeceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitü Müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından mezun olan hekimlere Hekimlik Andı yaptırıldı. Program mezun olan hekimlere başarı belgelerinin takdimi ve fotoğraf çekimleri ile son buldu. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Orhan Özdemir de mezun olan kızı Ayşe İrem Özdemir’e onur belgesini kendi takdim etti.

- Advertisement -- REKLAM -
Son Eklenenler

İlginizi Çekebilir