‘Ukrayna yüzde 25 aşağısına vermeyi taahhüt ediyor’

Kategoride Diğer

ANTALYA – Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye ile Rusya ve Ukrayna arasındaki tarımsal ticaretin devam ettiğini belirterek, “Sadece Ukrayna’nın elinde 27,5 milyon ton dış ticarete konu olan ürün var. Mısır, ayçiçeği çekirdeği, ayçiçek yağı, soya gibi ürünleri bize dış ticaretteki fiyatının, yüzde 25 aşağısına vermeyi taahhüt ediyorlar. Rusya’nın durumu farklı değil. Onlarda da bir sıkışmışlık var ama hiçbir zaman biz Rusya’ya, Ukrayna’ya kısıtlama getirmedik.” dedi.

Kirişci, Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde bir araya geldiği tarım sektörü temsilcilerine salgın döneminde de üretimi sürdürdükleri için teşekkür etti.

Bu dönemde hükümetin de gerekli önlemleri aldığını, ürünlerin tüketiciye ulaştırılmasında herhangi bir aksaklık yaşanmadığını belirten Kirişçi, salgın sonrası Rusya Ukrayna Savaşı’nın yaşandığını söyledi.

Türkiye’nin taraf mantığıyla hareket etmek yerine, her iki ülkeye de “dost ve komşu ülke” yaklaşımı ile önemli bir adım attığını vurgulayan Kirişci, “Taraflardan birinin yanında olsaydık, savaştan etkilenen iki ülkenin yanına biz de eklenebilirdik. Ucuz atlattık. Allah yüzümüze baktı.” dedi.

Her iki ülkenin tarım bakanları ile sık sık görüştüklerini çünkü tarımsal ithalat ve ihracat çalışmaları yürüttüklerini aktaran Kirişci, “Sadece Ukrayna’nın elinde 27,5 milyon ton dış ticarete konu olan ürün var. Mısır, ayçiçeği çekirdeği, ayçiçek yağı, soya gibi ürünleri bize dış ticaretteki fiyatının, yüzde 25 aşağısına vermeyi taahhüt ediyorlar. Rusya’nın durumu farklı değil. Onlarda da bir sıkışmışlık var ama hiçbir zaman biz Rusya’ya, Ukrayna’ya kısıtlama getirmedik.” diye konuştu.

- Advertisement -- REKLAM -
Son Eklenenler

İlginizi Çekebilir