Marküteri Parke Hakkında

Kategoride Diğer

marküteri parke, çeşitli renk tonlarındaki ağaçların naturel renklerinin korunmasıyla, ahşap kaplamaları keserek iç içe geçirilmesiyle döşenen bir zemin kaplamasıdır. Üstelik bu sanat alanına, oymacılık denmesi daha doğrudur. Özenilerek yapılan bir sanat biçimidir. Marküteri parkede yapılan model yine aynı şekilde tekrarlanamaz. Bunun nedeni, ahşapta içinde bulunan saf desenin her defasında çeşitlilik gösterdiğinden, aynı deseni farklı bir işte denk getirmek mümkün olmamasıdır.

Eskiden el ile yapılan marküteri parke işçiliği, son zamanlarda yerini yeni teknolojilerle donanmış makinaların lazer kesim tarzına bırakmıştır. Çeşitli geometrik biçimler ve bitkisel motiflerin, masif parkeler ve papeller ile işlenerek elde edilen madalyon, karo, göbek ve bordür gibi dekoratif zemin tasarımları ortaya çıkar.

Marküteri Parke Hangi Alanlarda Kullanılır?

Marküteri parke, uygulanan ortama zengin bir görüntü katması nedeniyle, iç mimarlar ve mimarlarca büyük otellerin kral dairelerinde, özel tasarlanan yerler, kamu binalarında, mimarlarca tasarlanan evlerde vb. lüks ve özel klasmanına giren alanlarda yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

Daha çok dekoratif amaçla hayatlarımıza giren söz konusu parke modeli, ortama farklı bir boyut kazandırmak için de kullanılır. Uygulandığı mekanda, odanın kenar kısımlarına yapılan bir desen ya da orta bölüme yapılan bir göbek ile değişik bir estetik boyut ve zarif bir görüntü kazandırdığından, mimarlarca sık sık tercih edilmektedir.

Marküteri Parkenin Hammaddesi Hakkında

Marküteri parkenin hammaddesi genellikle Meşe, Akçaağaç, Ceviz, Dişbudak, Maun gibi ağaçlardan edinilir. Yapılması planlanan modelde fildişi, mermer gibi materyallerin kullanılmasıyla mekanda daha tasarıma dayalı bir efekt kazanılır.

Kısaca Marküteri Parkenin Tarihteki Yeri

marküteri parke Antik Mısır’a kadar dayanır. Köklü bir geçmişe dayanır. Kleopatra’nın yaşadığı sarayda, sanatını yapanlarıyla aralarında yarıştığı rivayet edilir. 17. asırda Fransa’da yayılmıştır. Özellikle Paris şehrinde Versailles Sarayında ve Louvre Müzesinde bulunan mobilya ve tablolarla ününü arttırmıştır.

Marküteri Parke Nasıl Yapılır?

Kullanılacak olan şap yoğun olmalıdır. Uygulanacak zemine 3-6 cm kalınlıkta maruz bırakılmalıdır. Sert bir materyal kullanılarak sağlam olup olmaması kontrol edilir. Bu kontrol esnasında herhangi bir şekilde toz veya iz oluşmamalıdır.

- Advertisement -- REKLAM -
Son Eklenenler

İlginizi Çekebilir