Bakan Kurum; ‘Mersin’de 6 millet bahçesi projemiz var’

Kategoride Diğer

Mersin’de “Bahçe ve Barış Mahallesi Toplu Açılış Töreni”ne katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ağustos ayında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çok önemli bir müjde açıklayacağını söyledi.

Açılış, temel atma, ziyaret ve kitle buluşmaları için Mersin’e gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Bahçe ve Barış mahallelerinde sosyal konuttan futbol sahalarına, çok amaçlı spor alanlarından içme suyu hatlarından, güneş enerjisi santralinden yol düzenlemelerine ve sosyal donatılara kadar birçok eserin temellerini attı, açılışlarını gerçekleştirdi.

Hiçbir zaman millete rağmen iş yapmadıklarını belirten Bakan Murat Kurum, yıllarca kangren hâline gelmiş Bahçe ve Barış mahallerindeki dönüşümde yüzde 90’ın üzerinde anlaşma sağladıklarını, taşınma ve kira yardımı vererek vatandaşları mağdur etmediklerini söyledi. Bakan Kurum, “İnşallah en kısa sürede aynı çay mahallesinde olduğu gibi burada da Barış mahallemizde de inşallah vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri tutacağız. Bakın burada çocuklarımız, gençlerimiz yaşıyor ve gördüğünüz gibi maalesef hiçbir sosyal donatısı yok. Burada gençlerin eğlenebileceği, çocukların oynayabileceği alanlar yok. Gidebilecekleri okullar yok, ibadet edebilecekleri camileri yok. Yine bu alanda, bu proje kapsamında vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarını giderecek projeyi yaptık, ihalemiz yaptık, bugün de temellerini atacağız.” dedi.

“Mersin’imiz ideolojik kaygılarla kaderine terk edilmişti”

“Mersin’imiz, Akdeniz’in şehrin merkezinde olmasına rağmen maalesef ehil olmayan ellerde heba edilmiş, ideolojik kaygılarla kaderine terk edilmişti.” diyen Bakan Kurum, “İşte 2019 mahalli seçimlerinde Mustafa başkanımız, milletvekillerimiz, Cumhur İttifakımız bu başarıyı yakaladı ve ilçemiz ehil ellere; sosyal belediyecilikle, gönül belediyeciliğiyle tanışacağı ellere bırakıldı. O günden beri biz Akdeniz için Akdeniz’in geleceği içinde tüm ekibimiz ve Cumhur İttifakımızla birlikte gece gündüz demeden çalışıyoruz. Daha iyisini, daha güzelini nasıl yapabiliriz. ‘Mersine daha güzel hizmetleri nasıl getirebiliriz’in gayreti içerisinde çalışıyoruz. Eskiler derler: ‘İş bilenin, kılıç kuşananın…’ Bu tarihten itibaren ehil ellerde işi bilen yöneticilerle birlikte Akdeniz’imizin çehresi değişmeye başladı.” diye konuştu.

Mezitli’de 262, Gülnar’da 205 konut…

Bakan Kurum, “Bugün Mezitli’de 262 sosyal konutun, Gülnar’da 205 konut, cami ve vatandaşların ihtiyacı olan ticari ünitelerin, Akdeniz’de futbol sahaları, çok amaçlı spor alanları ve yol düzenlemeleriyle Erdemli’nin 3 kilometre uzunluğundaki Çeşmeli Kanalizasyon İkmal İnşaatı ile 130 kilovat güneş enerji santralinin açılışlarını yapıyoruz.” dedi.

Murat Kurum, şunları söyledi:

“Barış Mahallemizde birazdan 415 konutumuzun, dükkânlarımızın, camimizin, kreşimizin, ticaret ve kültür merkezimizin ve bu komplekste yaklaşık 36 bin metrekarelik ilk etabı bu; etap etap vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde Barış Mahallemizi şehrin en kıymetli, en yaşanabilir mahallelerinden biri hâline getirecek temellerimizi hep birlikte atıyoruz. Barış Mahallesi sakinlerimizin bizden talepleri vardı. Çocuklarımızın daha iyi şartlarda yaşayabilmesi, daha güzel ortamlarda yetişebilmesini istedik ve gençlerimizin işte bu yapmış olduğumuz donatılarda vakit geçirebilecekleri, her türlü sportif aktiviteleri yapabilecekleri sosyal donatılara kavuşmasını istedik. Barış mahallemizin sakinleriyle, işte bu görsellerde gördüğümüz projeyi hep birlikte istişare ederek, altyapıdan üst yapıya kadar dört başı mamur bir kentsel dönüşüm projesi hazırladık. Bugün de vatandaşımıza verdiğimiz sözü tutmanın mutluluğunu, gururunu hep birlikte yaşıyoruz ve burası tamamlandığında sıcak yuvaları ile çocuklarımızın cıvıl cıvıl oynayacağı yeşil alanlarıyla, bereketli kazançların yapılacağı iş alanları ile örnek bir yaşam alanı olacaktır.”

TOKİ’den Mersin’de 4 bin 185 konut

“TOKİ eliyle bugüne kadar Mersin’de toplam yatırım değeri 2,5 milyar lira olan 4 bin 185 konutumuzu ve içerisinde hastanesini, okulunu, 25 bin seyirci kapasiteli stadyumu, millet bahçesini gördünüz mü? Akdeniz’deki millet bahçesine gittiniz mi? Beğendiniz mi?” diye soran Bakan Murat Kurum, İller Bankası eliyle, toplam yatırım maliyeti 1 milyar 320 milyon lira olan 108 adet iş bitirdiklerini belirtti. Bakan Murat Kurum, “Çay ve Barış mahallelerinde toplam bini aşkın bağımsız bölümü olan proje yapıyoruz. Yine Barış Mahallesi’ndeki rezerv alanda ikinci etapta devam edeceğiz. Temmuz ayı içerisinde Çay Mahallesi’ni vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Sadece Çay ve Barış Mahallesi’ndeki yatırım tutarı 1 milyar liradır.” bilgisini verdi.

Müjde geliyor

“Burada bir müjdemizi daha sizlerle paylaşmak istiyorum.” diyen Kurum, yakın tarihte gelecek bir müjdenin haberini şöyle verdi:

“Ağustos ayında Sayın Cumhurbaşkanımız, tüm Türkiye’deki vatandaşlarımızın, alt gelir grubu vatandaşlarımızın, şehit ailelerimizin ev sahibi olabilmesi için yine bir sosyal konut projemizi milletimize müjdeleyecekler. Mersin’imizde de bu manada, tüm ilçelerimizde arkadaşlarımız, vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda çalışıyorlar ve Ağustos ayında Sayın Cumhurbaşkanımız milletimize bu müjdemizi paylaşacak.”

Toroslar ilçesine 500 konut

Bugün Toroslar ilçesini de ziyaret ettiğini kaydeden Bakan Murat Kurum, sosyal konut üretilecek alanlarda belediye ile birlikte çalışma yapacaklarını ve Toroslar ilçesine en az 500 sosyal konut inşa edeceklerini bildirdi.

“Mersin’de 6 millet bahçesi projemiz var”

Mersin’de toplam 375 bin metrekare büyüklüğünde 6 adet millet bahçesi projelerinin bulunduğunu söyleyen Bakan Kurum, “Bunlardan Akdeniz’deki Hamidiye Mahallesi’nde yer alan Mersin Millet Bahçesini ve Mezidi’deki Tece Mahallemizde bulunan Muzaffer Yalçıntaş Çamlık Mesire Alanı Millet Bahçemizin açılışlarını yaptık. 4 tane millet bahçemizin de projeleri tamamlanmak üzere. İnşallah en kısa sürede vatandaşlarımızın hizmetine bu alanları da sunacağız.” şeklinde konuştu.

Bakan Kurum, Bin 155 konut, 86 dükkân, 3 kreş, cami içinde tüm donatıların olduğu Hükümet Konağı, ticaret merkezleri ve Devlet Su İşleri sulama inşaatının yapımının da sürdüğünü sözlerine ekledi.

- Advertisement -- REKLAM -
Son Eklenenler

İlginizi Çekebilir